Notář je státem jmenovaná osoba do notářského úřadu. Musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání v oboru právo, minimálně pětiletou právní praxí a musí se umístit na prvním pořadí v konkurzu na uvolněný notářský úřad. Počet notářských úřadů je omezen a je stanoven jejich konkrétní počet pro obvod okresního či obvodního soudu /v Praze/. Vyjma dědického řízení však není zájemce o notářské služby vázán územní působností notáře a může si osobu notáře zvolit dle svého uvážení.  Seznam notářů sídlících v Praze i v ostatních částech České republiky je uveden na webových stránkách Notářské komory České republiky www.nkcr.cz

Posláním notáře je v rámci aplikace práva předcházet sporům. Notář musí být vůči účastníkům úkonů nestranný, nehájí práva žádné ze zúčastněných stran a měl by bez nutnosti účasti právních zástupců kterékoli zúčastněné strany vést k celou věc k výsledku vyhovujícímu zúčastněným stranám. Notářské listiny – tj. zejména notářské zápisy, protokoly o notářské úschově a ověřovací doložky jsou veřejnými listinami, které jsou definovány v § 567 a § 568 občanského zákoníku takto:

§ 567

Veřejná listina je listina vydaná orgánem veřejné moci v mezích jeho pravomoci nebo listina, kterou za veřejnou listinu prohlásí zákon; to neplatí, pokud trpí takovými vadami, že se na ni hledí, jako by veřejnou listinou nebyla.

§ 568

(1) Je-li nějaká skutečnost potvrzena ve veřejné listině, zakládá to vůči každému plný důkaz o původu listiny od orgánu nebo osoby, které ji zřídily, o době pořízení listiny, jakož i o skutečnosti, o níž původce veřejné listiny potvrdil, že se za jeho přítomnosti udála nebo byla provedena, dokud není prokázán opak.

(2) Zachycuje-li veřejná listina projev vůle osoby při právním jednání a je-li jednajícím podepsána, zakládá to vůči každému plný důkaz o takovém projevu vůle. To platí i   v případě, že byl podpis jednajícího nahrazen způsobem, který stanoví zákon.

Forma veřejné listiny je obligatorní pro různá právní jednání – např. zakládání společností, změny rozsahu společného jmění manželů, dědické smlouvy

 

Výhodou přípravy listin u notáře je kromě právní erudovanosti, jejich nestrannost /notář na rozdíl od advokáta nezastupuje žádnou ze stran/ a dokumenty ve formě veřejné listiny přinášející výhody dané zákonem, a to i v případech, kdy není forma veřejné listiny obligatorní.

 

Notářské služby

 

  • obchodní  korporace – především společnost s ručením omezeným a akciová společnost
  • svěřenské fondy
  • převody nemovitostí
  • úschovy peněz a listin
  • notářský zápis jako podklad pro exekuci – tzv. notářský zápis s přímou vykonatelností
  • úprava majetkových poměrů mezi manžely a snoubenci
  • pořízení pro případ smrti (závěti, dědické smlouvy, vydědění a ustanovení správce dědictví)
  • zástavní smlouvy
  • osvědčení právně významných skutečností a prohlášení
  • výstupy z informačních systémů veřejné správy ČR (např. výpisy z katastru nemovitostí, ze živnostenského rejstříku, z obchodního rejstříku, z trestního rejstříku)
  • dědictví

 

Právo obchodních korporací – v jeho rámci se notáři zabývají zejména společnostmi s ručením omezeným a akciovými společnostmi.

 U společností s ručením omezeným /s.r.o./ se jedná zejména o založení společnosti, změny společenské smlouvy, převody podílů /v souvislosti s převodem podílů poskytují notáři také úschovu peněz či listin/, zvýšení a snížení základního kapitálu, likvidace společnosti, dispozice se závodem společnosti /převod, zastavení závodu/, fúze.

U akciové společnosti /a.s./ se jedná zejména o založení společnosti, změny stanov, zvýšení nebo snížení základního kapitálu, likvidace společnosti, dispozice se závodem společnosti /převod, zastavení závodu/, schválení ovládací smlouvy či smlouvy o převodu zisku, fúze.

U družstev je to založení družstva, změny stanov družstva a likvidace družstva.

Pokud notář sepisuje podkladový notářský zápis /tj. např. notářský zápis o založení společnosti, notářský zápis, kterým se osvědčuje valná hromada/ a jsou-li splněny veškeré zákonné požadavky, může  provést přímý zápis do obchodního rejstříku, což výrazně zkracuje dobu potřebnou k některým úkonům – např. obchodní společnost může být založena v jediném dni, v jednom dni může být po splnění určitých podmínek realizováno zvýšení základního kapitálu společnosti, zapsáni noví společníci či jednatelé.

 

Občanské právo – notáři se v rámci občanského práva zabývají zejména převody nemovitostí včetně úschov peněz, případně listin, úpravou majetkových  poměrů mezi manžely  – smlouvy o zúžení a rozšíření společného jmění manželů, předmanželské smlouvy, zástavními smlouvami a to zejména u věcí movitých, zakládáním nadací a přípravou statutů svěřenských fondů, přípravou plných mocí a dědickým právem.

U dědického práva jsou dvě hlavní oblasti činnosti – a) činnost soudního komisaře – tj. projednávání dědictví, kterým je notář pověřen soudem, v jehož okrese /obvodě/ je jeho notářský úřad  a b) sepisování pořízení pro případ smrti  /tj. např. závětí a listin o vydědění, dědických smluv, listin o ustanovení správce pozůstalosti/vykonavatele závěti/, kdy tyto listiny jsou evidovány v centrální evidenci závětí vedené Notářskou komorou České republiky, takže při projednání dědictví takové pořízení pro případ smrti nemůže být opomenut.

 

V rámci své osvědčování právně významných skutečností se notáři zabývají zejména ověřením podpisů, opisů, dále osvědčením průběhu zasedání orgánů právnických osob, loterií či spotřebitelských soutěží, přijímání zakázek do veřejných soutěží a jejich vyhodnocení, stavu věcí /např. osvědčení obsahu webových stránek pro případ sporu/, osvědčení různých prohlášení, osvědčením o předložení listiny a osvědčení o tom, že je někdo na živu.

 

Úschovy – zejména je prováděna úschova peněz a listin v souvislosti se zajištěním závazku /např. při prodeji nemovitostí či podílů a akcií/. 

 

V naší kanceláři Vám v souvislosti s přípravou listin ve formě notářského zápisu, připravíme i veškeré související dokumenty nutné k provedení příslušných úkonů – např. při založení společnosti prohlášení statutárních orgánů, souhlas s umístěním sídla, dokumenty související se změnou výše základního kapitálu, fúzí či zrušení společnosti a při převodu nemovitostí návrh na vklad.

 

Po předložení veškerých podkladů, zasíláme návrhy dokumentů dopředu, abyste se nimi mohli s předstihem seznámit. Snažíme se šetřit Váš čas, tak aby samotné jednání v kanceláři proběhlo co nejrychleji a nejefektivněji a ideálně pouze při jedné osobní schůzce.

Rádi vám společnost pomůžeme založit

Proč založit společnost u notáře? Abc…